Welcome to WVC! To return to the homepage simply click on the WVC logo at the top left corner of any page.
Home | About | Contact | News | Programs | Site Index | Español  



Back
Get Started Now!


Wenatchee Valley College 2008-2009 Graduates and Certificates and Awards Earned

Lauren Daling of Waterville and Lisa Watt of Okanogan were awarded 2009 President's Medals for academic achievement and leadership during 2009 Wenatchee Valley College commencement ceremonies in Wenatchee and Omak. Mariann Williams, former WVC at Omak Nursing instructor, was named alumni of the year.

Daling served as the instruction/academic coordinator for the Associated Students of WVC in Wenatchee, played on the women's basketball team and made the second-team all Northwest Athletic Association of Community Colleges (NWAACC). She made the All-Academic NWAACC team and received the NWAACC award for academic leadership winter quarter. This fall she will play basketball for Lewis-Clark State College in Lewiston, Idaho, and pursue a degree in biology.

Watt served as vice president of the Associated Students of WVC at Omak (ASWVCO) and the Red Road Association, and volunteered in her community for various programs including "Snacks for Students" and Habitat for Humanity. A Native American, Watt has studied basketry with her elders and is actively learning the nselxcin language.

At the Omak campus, Sandra lee Lantrip of Okanogan received the Academic Achievement Award, and Vitalina Osorio was awarded the annual Most Supportive Partner Award. Elizabeth Hernandez of Omak wrote the winning essay telling why her mother, Osorio, deserved the Most Supportive Partner award.

Five students on the Wenatchee campus were recognized as Outstanding Graduates. Anthony Ortega of Leavenworth, Wendy Munson of Wenatchee, Phillip Cibicki of Cashmere, Cynthia Bertomeu of East Wenatchee and Nickolas Page of Dryden were nominated by faculty members for their academic achievements and acknowledged during the graduation ceremony.

Sharon Wiest, math faculty member on the Wenatchee campus, was honored as the 2006 Linda Schultz Herzog Faculty Member of the Year.

The following students have completed a course of academic study at WVC within 2008-2009 school year:


ASSOCIATE OF ARTS AND SCIENCES DEGREE

Battle Ground: Savanna Macias-Marable

Bellevue: Andrew Kirschner

Benton, TN: Crystallynn Price

Boise, ID: Seth Anderson

Brewster: Sarah Bowman, Debra Joyner

Bridgeport: Carmita Bercier, Elder Hernandez, Elizabeth Hernandez, Lorena Lopez

Burlington: Pedro Vivanco

Cashmere: Alex Bushy, Autumn Carlson, Sang Cho, Curin Delancy, Daniel Dickens, Rodrigo Espinoza, Blanca Garcia, Landan Garcia, Christopher Goehner, Rudy Joya, Benjamin Lippert, Becky Love, Kayla Lutton, Mollie Newberry, Jeremy Nichols, Mackenzie Nichols, Rachel Prescott, Ashelyn Ross, Brian Ross, Brett Sasseen, Therese Shreiner, Nigel Simmons, Juan Soto, Jennifer Sousley, Andrew Thresher

Chelan: Miryam Bacon, Nicole Cantor, Kristen Conrad, Matt Davis, Logan Knauss, Marcus Pepple, Scott Petersen, Lydia Rowett, Elsa Sanchez, Katryn Strauch, Leonie Sztab

Chicago, IL: Kyle Wuestenfeld

Cle Elum: Jocelyn Slack

Coulee Dam: Reginald George

Davenport: Traci Linstrum

Dillon, MT: Kale Baker

Dryden: Nickolas Page

East Wenatchee: Greg Ballard, Jeff Ballard, Rayce Barnes, Cynthia Bertomeu, Marco Carreno, Jeremy Damerval, Britney Dirks, Cameron Dooley, Catherine Giles, Dustin Gill, Jessica Grover, Tamarra Hardie, Chad Horton, Jeanne Irland, Camille Jeffris, Joni Klinger, Chelsea Kwast, Corydon Lapaz, Kelly Lopez, Jesse Luhman, Crystal Main, Kellen Manhart, Ashley Mann, Courtney Miller, Isaac Overmiller, Rebecca Palmer, Craig Perry, Sarah Pike, Rochelle Redmon, Nicole Reece, Verity Rogers, Anne Segalini, Mackenzee Smith, Jessica Snook, Howie Spurlock, Richard Stillwaugh, Tammy Stillwaugh, Ezekiel Telecky, Brianne Thorpe, Bailey Throneberry, Xochitl Velazquez, Vita Velichko, Kyle Waugh, Rhonda Yenney, Derek Zanto

Entiat: Mckinzie Ledbeter, Stacey McDonald, Geoffrey Ring, Chelsea Small, Jess Small, Joshua Small, Cameron Stanton, Jessica Wilson

Ephrata: Brittany Jensen, Sydney Key, Toni Loo

Everett: Tyson Rickman

Everson: Stacy Stanaway

Fort Worth, TX: Vincent Nguyen

Grand Coulee: Torrie Chaney

Hayden, ID: Kathryn Rossner

Idaho Falls, ID: Chris Arellano

Issaquah: Dillon Holmes

Keller: Gabriel Aubertin

Kennewick: Kaylani Evans

Lake Stevens: Sara Marteeny

Langley: Kristina Vonpressentin

Leavenworth: Marcus Bingham, Jesse Boyd, Taylor Boyd, Mercedes Converse, Sarah Fischer, Luke Hopkins, Karlen Pfister, Rand Stevens, Terri Timpe

Lincoln, NE: Robert Johansen

Livermore, CA: Ellen Freeman

Loomis: Erin Renald

Malaga: Robert Cimball

Malott: Adam Busbin, Brittaney Davis

Mansfield: William Buckingham

Manson: Jesse Allen, Kristen Conrad, Rosalba Healey, Marci Nelson

Mexico City, Mexico: Jose Hurtado

Monroe: Suzanne Sonne

Mount Vernon: Daniel Aguilu

Okanogan: Rosemary Ader, Katie Duncan, Samantha Jankowski, Carson Mills, Shelly Payton, Beau Schreckengast, Lisa Watt, Jordan Wells, Phillip Wells, Ashley Wolf

Okinawa, Japan: Takayuki Arakaki, Ryuei Shino

Omak: Kathleen Bagby, Jodie Martinell, Katy McKee, Bryon Miller, Melissa Sloan, Sean Van Tassell

Orondo: Nicole Gonzalez, Liliana Reynoso

Oroville: Edward Booker

Palm Bay, FL: Nick Fuoco

Pateros: Anne Keene

Peshastin: Janette Bumgarner, Jacob Pipkin, Shayla Steiner, Alexandria Weirich, KristenYoung

Portland, OR: Matthew Best

Pullman: Justin Cooper

Quincy: Mayra Gonzalez, Craig Taylor

Raymond: Toby Downey

Republic: Sally Wilson

Rock Island: Tovi Funner, Erica James, Maria Ontiveros

Seattle: Emma Smith

Sequim: Laurel Norris

Spraque: Maria Rustemeyer

Springdale: Amanda Krieg

Sunnyside: Yanet Candido, Miguel Galvan

Tonasket: Kayla Plumb, Amber Pryor

Twisp: Adora Baldwin, Briana Baldwin, Patrick Dunn, Kimberly Taylor

Vacaville, CA: Holly Florendo

Warden: Edward Rodriguez

Waterville: Joel Barnes, Kandy Caballero, Lauren Daling, Rachel Fila, Sunnie Koontz, David Miranda, Lacey Polson

Wenatchee: Sadie Adams, Taylor Behrens, Julie Bleichner, Debra Bonner, Matthew Brown, Blake Campbell, Tyler Campbell, Jessie Carlson, Carmen Carter, Travis Casey, Samuel Chapin, Patrick Chapman, Shannon Clesceri, Claire Cook, Marcela Covarrubias, David Covenant, Rhiannon Cramer, Maria Cuevas, Daniel Dammann, Judith Diaz, Leeland Durst, Marc Ebel, Adam Farley, Jessica Fisher, Ivonne Garcia, Tai Gong, Rosario Gonzalez, Omar Haq, Karen Hartman, Logan Hays, Maria Heins, Thomas Hunter, Cami Imperato, Wendy Lara, Tami Larsen, Braden Lenny, Megan Leonhard, Honea Lewis, Kristin Loeffler, Zachary Love, Michele Love-Wells, Brandon Lynch, John MacArthur, Jared McGregor, Adriana Mendez, Ashley Mickey, Jacob Moomaw, Ashlie Munro, Peter Munro, Wilbert Ochoa, Timothy O'Connor, Rachel Pepin, Kristin Pfeiffer, Brady Phillips, Rochelle Redmon, Hailee Reinholt, Silvia Rivera, Katie Ross, Elizabeth Ruddell, Natalie Rumble, Alanna Sandhop, Courtney Sawyer, Lynsey Semanko, Dakota Shae, Aaron Smith, Alison Smith, Veronica Smith, Stacy Stanaway, Samantha Story, Douglas Tangen, Rachel Thomas, Luis Torres, Coby Trudell, Jonathan West, Clarissa Whitehall, Caleb Wirth, George Zamora

Woodinville: Katherine Clifton

Yakima: John Stump

Zillah: Gentry Affholter

ASSOCIATE IN SCIENCE-TRANSFER DEGREE

Leavenworth: Kelley Lemons

ASSOCIATE IN BUSINESS (DTA)-TRANSFER DEGREE

Cashmere: Thelbert Lawson

Dryden: Maria Maravilla

Oaxaca, Mexico: Gustavo Hoyos

Shreveport, LA: Margaret Nickel

Wenatchee: Beatriz Farias, Nathan Harmon, Guadalupe Lopez, Jesus Mendoza, Erika Rosales, Carmen Sanchez

ASSOCIATE OF GENERAL STUDIES DEGREE

East Wenatchee: Shawna Gardner, Melissa Skinner

Okanogan: Sarah Goff

Okinawa, Japan: Mayumi Chinen

Wenatchee: Daniel Nickel

ASSOCIATE IN NURSING DEGREE

Boyd, WI: Alissa Broughton

Brewster: Berenice Lopez

Bridgeport: Belaynesh Halefom

Cashmere: Phillip Cibicki, Marissa Mazur

Chelan: Kristen Conrad, Rachel Ruiz

Cle Elum: Jamie Gray

East Wenatchee: Stacey Batdorf, Dotty Cordell, Tiina-Liisa Folke, Leah Gill, Susan Hatzenbihler, Rachel McBrearty, Rochelle Redmon, Joy Ruffle, Jami Sprugasci, Stacey Sutton, Amanda Tontz

Lake Wenatchee: Annsylinn Schmidt

Leavenworth: Erin Booth, Jennifer Moss, Michael Tremberth

Malaga: Christy Clifford

Manson: Kristen Conrad

Maple Falls: Annsylinn Schmidt

Nespelem: Maria Sanchez

Okanogan: Rosemary Marsden, Lynne Roberts, Benjamin Swartsel

Omak: Bria Campbell, Eroca Kencayd, Christina Nickell, Lacey Schell

Oroville: Laura Hines, Lacey Schell

Peshastin: Katrina Samuel

Renton: Jennifer Worthen

Tonasket: Heather Turner

Wenatchee: Sharna Campbell, Kimberly Collier, Abigail Evans, Summer Galey, Esther Garibay, Nicole Gronlund, Sara McWilliams, Amanda Mercado, Michael Obregón, David Perritt, Rochelle Redmon, Stacey Ruud, Dawn Smith, Mary Smith

ASSOCIATE OF TECHNICAL SCIENCE DEGREE

Accounting

Omak: Travis Olson

Oroville: Josefine Ecklor

Wenatchee: Kimberley Ferguson, Jasminka Gasi

Automotive Technology

Cashmere: Alan Harper

Leavenworth: Maria Canales-Rubiales

Twisp: Tim Priest

Business

Nespelem: Jarae Gallaher

Okanogan: James Mabbott

Oroville: Josefine Ecklor

Business Information Technology

East Wenatchee: Angela Allyn

Winthrop: Allison Cotner

Chemical Dependency Studies

East Wenatchee: Richard Stillwaugh

Mountlake Terrace: Brett Robinson

Okanogan: Shelly Payton

Omak: Sheryl Hougen, Patricia King

Computer Technology-Network Administration

East Wenatchee: William Breithaupt, Jeffray Gross, Christopher Hughes

Wenatchee: Mary Greenfield

Early Childhood Education

Brewster: Susanne Morales

Okanogan: Sandra Lantrip

Wenatchee: Linsay London, Heather Smith

Environmental Systems

East Wenatchee: Eddie Dedmon

Fire Science

Methow: Marke Mattson

Industrial Electronics

East Wenatchee: Frank Campbell

Leavenworth: Marcus Wells

Medical Laboratory Technology

Benton City: Katie Lantau

George: Deborah Mandeville

Medical Lake: Amber Moss

Quincy: Duvelza Lopez

Spokane: Patrice Jones, Tamara Kraft

Walla Walla: Michelle Baker

Radiologic Technology

Bremerton: Heather Poshusta

Burien: Andrea Marcek

Clarkston: Alexis Schlee, James Stenger

Dayton: Kristen Trump

Dinuba, CA: Mayra Ruiz

East Wenatchee: Laurie Teas

Ephrata: Tyler Brown

Kellogg, ID: Brandy Squires

Lacey: Karie Ryan

Longview: Emily Marks

Moses Lake: Lori Evers, Yvonne Hanford

Othello: Ana Cantu, Samuel Gomez

Richland: Desiree Maggard

Rochester: Dana Miller

Sequim: Jesse Cawyer

Tacoma: Kristy Nguyen

Toledo: Mignon McEwen

Wenatchee: Andrea Bryant, Alma Burks, Erica Fletcher, Kimber King, Gary Owens, Jason Pixton, Lisa Trimble

Winston, OR: Charlene Dovich

CERTIFICATES

Accounting Clerk

East Wenatchee: Martha Gonzalez-Hoven, Penny Treider

Malaga: Jennifer Harrison

Wenatchee: Tamara Minor

Accounting Technician

East Wenatchee: Angela Allyn

Wenatchee: Wendy Munson

Administrative Assistant

Cashmere: Kathy Cowin, Martha Guerrero

East Wenatchee: Paula Benson, Martha Gonzalez-Hoven, Cathryn Lee, Kathy McGee, Nancy Mcguire, Penny Treider, Betti (Nikki) Webster, Teri Woods

Malaga: Jennifer Harrison, Karen Vandemark

Orondo: Anna Maxwell

Peshastin: Kathleen Hiatt

Wenatchee: Donna Hisey, Linda Jackson, Tami Long, Marisol Lucatero, Tamara Minor, Kim Ordway

Automotive Technician

Waterville: Jason Galloway

Chemical Dependency Studies

Twisp: John Keeling

Computer Applications Specialist

Cashmere: Kathy Cowin, Martha Guerrero, Jeffrey Thoroughman

East Wenatchee: Larry Baker, Paula Benson, Martha Gonzalez-Hoven, Cathryn Lee, Nancy Mcguire, Betti (Nikki) Webster, Teri Woods

Malaga: Jennifer Harrison

Peshastin: Kathleen Hiatt

Wenatchee: Donna Hisey, Linda Jackson, Tami Long, Marisol Lucatero, Tamara Minor, Kim Ordway

Computer Technician

Wenatchee: Mary Greenfield, Nathan Sullivan

Energy Technology

Orondo: Henry Munro

Waterville: Jason Boswell

Medical Assistant

East Wenatchee: Debra Baker, Kristi Collier, Courtni Fairbanks,Vanessa Farias, Amy Guest, Tracie Miland, Mallory Ottosen, Denise Reeves

Entiat: Josefina Guerrero

Ephrata: Virginia Mendoza

Malaga: Blanca Mendoza, Deborah Miller

Monitor: Andrea Spies

Orondo: Charleen Tolliver

Rock Island: Tamara Benson, Jennifer Houck

Snohomish: Cynthia Heatherly

Spokane: Natilyn Diego

Twisp: Rebecca Roe, Heather Smith

Wenatchee: Ashley Abhold, Jeannie Alvarado, Heather Currie, Ariel Gimlin, Shelly Gorman, Heather Greenwood, Kymberly Harrington, Wendi Neufang, Candelar Nunez-Aguirre, Mayra Rodriguez, Charleen Tolliver

Medical Transcription

Orondo: April Prey

Natural Resources Technician

Pateros: John Wiley

Practical Nursing

Brewster: Roger Hammers, Berenice Lopez

Bridgeport: Belaynesh Halefom

Cashmere: Jessica Adam, Kimberly Cacka, Phillip Cibicki, Bethany Davis, Audra Fike, Marissa Mazur

Chelan: Kristen Conrad, Samantha Morrison, Rachel Ruiz

East Wenatchee: Stacey Batdorf, Dotty Cordell, Leah Gill, Susan Hatzenbihler, Kelly Lockman, Rachel McBrearty, Rochelle Redmon, Ashley Smith, Jami Sprugasci, Stacey Sutton, Amanda Tontz, Melissa Vasque
,
Entiat: Jilliene Seamster

Gleed: Dani Bigby

Lake Wenatchee: Annsylinn Schmidt

Leavenworth: Erin Booth, Scottie Burt, Annika Frink, Jennifer Moss, Sarah Smith, Michael Tremberth

Malaga: Christy Clifford

Manson: Kristen Conrad

Nespelem: Maria Sanchez

Okanogan: Elaine Clark, Rosemary Marsden, Lynne Roberts, Benjamin Swartsel

Omak: Bria Campbell, Christina Nickell, Lacey Schell

Oroville: Laura Hines, Lacey Schell

Peshastin: Alexander Riggs, Janet Riggs, Katrina Samuel

Renton: Samantha Van Auken, Jennifer Worthen

Selah: Chad Bearup

Tonasket: Heather Turner

Wenatchee: Kami Aldrich, Sharna Campbell, Anjelica Cervantes, Kimberly Collier, Heather Coonrod, Abigail Evans, Pamela Ferguson, Summer Galey, Esther Garibay, Marie George, Nicole Gronlund, Eqarion Hosman, Sara McWilliams, Michael Obregon, David Perritt, Rochelle Redmon, Andrea Reinhart, Jessica Reyes, Stacey Ruud, Dawn Smith, Mary Smith , Barb Wilson

Tribal Gaming Management

Okanogan: Patricia McClung

 

 

 

 

 

 


1300 Fifth Street, Wenatchee, WA 98801
Phone: (509) 682-6800
Public Disclosure | Voter Registration
Disablity Services Disability Services

Donate Today!

116 West Apple Ave., Omak, WA 98841
Phone: (509) 422-7800

Last Modified: